Skip to content

27 Cedar StBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block210
Lot21.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2021
Dwellings2
ZoningRMF
Sq Footage2,088
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
38%
Improvement Value:$152,200
62%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+2.3%
2024$7,117+3.8%
2023$6,856+0.5%
2022$6,824+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,088DeedBook 19707, Page 879Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$174,300
DeedBook 14493, Page 1894

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5612, Page 503

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4400, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1981