Skip to content

530 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block213
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description1SF/
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage5,505
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,900
36%
Improvement Value:$543,700
64%
Total Assessment$846,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,203+2.3%
2024$24,645+3.8%
2023$23,739+0.5%
2022$23,629+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft5,505DeedBook 16617, Page 890Recorded12/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1990