Skip to content

38 Thorn AveBarnegat, NJ 08005

Built 1936

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block214
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage1,696
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,900
49%
Improvement Value:$111,300
51%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+2.3%
2024$6,381+3.8%
2023$6,146+0.5%
2022$6,118+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 15052, Page 1866

Property Built

Built

Year Built: 1936