Skip to content

39 Thorn AveBarnegat, NJ 08005

Built 1983

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Feb 3, 2018

Property Information

Block216
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
55%
Improvement Value:$82,300
45%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,439+2.3%
2024$5,318+3.8%
2023$5,123+0.5%
2022$5,099+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 17026, Page 188Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4432, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1983