Skip to content

143 Ridgeway StBarnegat, NJ 08005

Built 1991

Last Sale Price
$1,700
Last Sale Date
Jan 25, 1983

Property Information

Block236
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1404
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,404
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
45%
Improvement Value:$122,700
55%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+2.4%
2024$6,244+4.0%
2023$6,006+0.5%
2022$5,977+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$1,700
DeedBook 4102, Page 752