Skip to content

372 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1916

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 20, 2009

Property Information

Block250
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningCV
Sq Footage1,360
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
63%
Improvement Value:$64,800
37%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+2.3%
2024$5,065+3.8%
2023$4,879+0.5%
2022$4,856+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14395, Page 299

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 13625, Page 1501

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5206, Page 229

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4786, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1916