Skip to content

22 Birdsall StBarnegat, NJ 08005

Built 1925

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block251
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,579
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
41%
Improvement Value:$158,000
59%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,972+2.3%
2024$7,796+3.8%
2023$7,509+0.5%
2022$7,474+15.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 16377, Page 124Recorded4/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925