Skip to content

24 Water StBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$259,500
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block251
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
39%
Improvement Value:$138,000
61%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782+2.3%
2024$6,631+3.8%
2023$6,388+0.5%
2022$6,358+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$259,500

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 17214, Page 1958Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 17037, Page 1483Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$114,750

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 17037, Page 1471Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5723, Page 236

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5513, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1989