Skip to content

34 Water StBarnegat, NJ 08005

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block251
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,030
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
59%
Improvement Value:$65,000
41%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+2.3%
2024$4,652+3.8%
2023$4,481+0.5%
2022$4,460+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 15935, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1947