Skip to content

8 Conrad AveBarnegat, NJ 08005

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block251
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,429+2.3%
2024$1,397+3.8%
2023$1,346+0.5%
2022$1,340+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 19890, Page 945Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4940, Page 659