Skip to content

32 Ridgeway StBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block253
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/17
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,896
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
36%
Improvement Value:$160,600
64%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+2.3%
2024$7,304+9.0%
2023$6,698+0.5%
2022$6,666+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,896DeedBook 18530, Page 1266Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 12719, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 2005