Skip to content

46 Water StBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block253
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/19
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,948
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$170,900
65%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+2.3%
2024$7,711+3.8%
2023$7,428+0.5%
2022$7,393+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13685, Page 1087

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 12492, Page 1855

Property Built

Built

Year Built: 2005