Skip to content

50 Water StBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block253
Lot2.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage2,158
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
33%
Improvement Value:$186,400
67%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,342+2.3%
2024$8,157+3.8%
2023$7,857+0.5%
2022$7,820+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 16347, Page 752Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 12902, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2005