Skip to content

64 Water StBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block253
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,650
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
41%
Improvement Value:$131,100
59%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,666+2.3%
2024$6,518+3.8%
2023$6,278+0.5%
2022$6,249+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5676, Page 399

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5061, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4671, Page 840