Skip to content

586 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block254
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,930
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
53%
Improvement Value:$105,300
47%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+2.4%
2024$6,274+4.0%
2023$6,034+0.5%
2022$6,005+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5710, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1976