Skip to content

667 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block256
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF/
Dwellings1
ZoningR75H
Sq Footage1,764
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
49%
Improvement Value:$97,300
51%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,671+2.3%
2024$5,545+3.8%
2023$5,342+0.5%
2022$5,317+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17498, Page 22Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 13511, Page 361

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5136, Page 175

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4832, Page 824

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 3429, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1887