Skip to content

643 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1881

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block258
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75H
Sq Footage3,894
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
28%
Improvement Value:$235,200
72%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,690+2.3%
2024$9,475+6.7%
2023$8,877+0.5%
2022$8,835+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft3,894DeedBook 18915, Page 1197Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 11703, Page 1382

Property Built

Built

Year Built: 1881