Skip to content

635 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block258
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,146
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,432+2.3%
2024$2,378+3.8%
2023$2,291+0.5%
2022$2,280-17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,146DeedBook 20266, Page 1882Recorded1/26/2026

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 15172, Page 1642