Skip to content

242 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 15, 1991

Property Information

Block258
Lot64.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningCV
Sq Footage2,944
Acreage2.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,800
59%
Improvement Value:$350,000
41%
Total Assessment$853,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,418+2.3%
2024$24,854+3.8%
2023$23,941+0.5%
2022$23,830+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3375, Page 721