Skip to content

14 Powell LaBarnegat, NJ 08005

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block261
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
52%
Improvement Value:$87,000
48%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+2.3%
2024$5,254+3.8%
2023$5,061+0.5%
2022$5,038+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5406, Page 712

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4407, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1924