Skip to content

150 Lower Shore RdBarnegat, NJ 08005

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block262
Lot20
QualifierQFARM
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningPW
Sq Footage---
Acreage57.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$23,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$685+2.3%
2024$670+3.8%
2023$645+0.5%
2022$642+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 10955, Page 628