Skip to content

184 Route 72Barnegat, NJ 08005

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Nov 27, 2001

Property Information

Block80
Lot2.01
QualifierQFARM
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningPF
Sq Footage---
Acreage14.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$7,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$223+2.1%
2024$218+3.8%
2023$210+0.5%
2022$209+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10648, Page 1558