Skip to content

1290 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block89.18
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,898
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
33%
Improvement Value:$259,700
67%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,584+2.3%
2024$11,327+3.8%
2023$10,910+0.5%
2022$10,860+1.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 10242, Page 847

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5636, Page 422

Property Sale

Sale
$10,404
DeedBook 5305, Page 702