Skip to content

1315 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block90.05
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,515
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
26%
Improvement Value:$293,200
74%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,798+2.3%
2024$11,536+3.8%
2023$11,112+0.5%
2022$11,061+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10546, Page 1819

Property Sale

Sale
$193,815
DeedBook 10049, Page 1157

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5724, Page 752

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 5517, Page 311

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4776, Page 684

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 4304, Page 109