Skip to content

25 Plymouth WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004
Other Exempt

Last Sale Price
$359,750
Last Sale Date
Nov 2, 2004

Property Information

Block90.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,025
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
23%
Improvement Value:$232,100
77%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$6,155-23.1%
2008$8,008-3.1%
2007$8,261+628.3%
2006$1,134
Property History

Property Sale

Sale
$359,750
DeedBook 12339, Page 1822

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 11073, Page 1778