Skip to content

34 Quincy TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block90.14
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,363
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
25%
Improvement Value:$198,600
75%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+2.3%
2024$7,729+3.8%
2023$7,445+0.5%
2022$7,410+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,550
DeedBook 11783, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 2003