Skip to content

33 Quincy TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Feb 9, 2026

Property Information

Block90.14
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,566
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
25%
Improvement Value:$203,100
75%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+2.3%
2024$7,610+3.9%
2023$7,321+0.5%
2022$7,286+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900
Sq Ft2,566DeedBook 20296, Page 1437Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$262,375
DeedBook 11833, Page 1380

Property Sale

Sale
$1,630,000
DeedBook 11346, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 2003