Skip to content

16 Quincy TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block90.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,310
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
26%
Improvement Value:$187,500
74%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573+2.3%
2024$7,406+3.8%
2023$7,133+0.5%
2022$7,100+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 16050, Page 1568Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14622, Page 397

Property Sale

Sale
$242,100
DeedBook 11746, Page 1904

Property Built

Built

Year Built: 2003