Skip to content

7 Hingham LaBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 10, 2010

Property Information

Block90.15
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/25
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,770
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
23%
Improvement Value:$222,900
77%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+2.3%
2024$8,439+3.8%
2023$8,129+0.5%
2022$8,091+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14690, Page 1030

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$272,248
DeedBook 11396, Page 604