Skip to content

12 Plymouth WayBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block90.15
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,367
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
25%
Improvement Value:$197,700
75%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+2.3%
2024$7,694+3.8%
2023$7,411+0.5%
2022$7,377+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 12463, Page 1788

Property Sale

SaleMulti
$309,967
DeedBook 11914, Page 1271

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000
DeedBook 11073, Page 1778