Skip to content

8 Weymouth CtBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block90.16
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,770
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
23%
Improvement Value:$217,700
77%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,467+2.3%
2024$8,279+3.8%
2023$7,975+0.5%
2022$7,938+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15177, Page 1616

Property Sale

Sale
$237,285
DeedBook 11459, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 2003