Skip to content

6 Hingham LaBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2011

Property Information

Block90.16
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,170
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
27%
Improvement Value:$180,400
73%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,341+2.3%
2024$7,179+3.8%
2023$6,915+0.5%
2022$6,883+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14106, Page 798

Property Sale

Sale
$214,300
DeedBook 11674, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 2003