Skip to content

19 Quincy TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block90.17
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,170
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
27%
Improvement Value:$178,200
73%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,276+2.3%
2024$7,114+3.8%
2023$6,853+0.5%
2022$6,821+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 16309, Page 390Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$224,575
DeedBook 11815, Page 1879

Property Sale

Sale
$1,630,000
DeedBook 11346, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 2003