Skip to content

75 Woodchuck DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$317,750
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block90.25
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,667
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$174,700
65%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+2.3%
2024$7,822+3.8%
2023$7,534+0.5%
2022$7,499+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$317,750
Sq Ft1,667DeedBook 17531, Page 884Recorded7/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$5,408,000
DeedBook 16573, Page 434

Property Sale

Sale
$7,408,391
DeedBook 14463, Page 412