Skip to content

955 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Commercial

Last Sale Price
$6,405,106
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block92.111
Lot24.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description13524 SF DRUG
Dwellings1
ZoningCN
Sq Footage---
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,110,000
62%
Improvement Value:$1,290,000
38%
Total Assessment$3,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,218+2.3%
2024$98,974+3.8%
2023$95,336+0.5%
2022$94,894-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$6,405,106
DeedBook 14881, Page 1467

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 14541, Page 812