Skip to content

7 Westport DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block92.114
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
35%
Improvement Value:$168,300
65%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+2.3%
2024$7,595+3.8%
2023$7,316+0.5%
2022$7,282+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 15833, Page 1114Recorded6/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$205,135
DeedBook 11786, Page 1533