Skip to content

1 Watch Hill LaBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block92.115
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
36%
Improvement Value:$165,600
64%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,722+2.3%
2024$7,551+3.8%
2023$7,274+0.5%
2022$7,240+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$201,705
DeedBook 11775, Page 1940