Skip to content

17 Westport DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block92.116
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
35%
Improvement Value:$173,100
65%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,928+2.7%
2024$7,717+7.7%
2023$7,167+0.5%
2022$7,132+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$453,000
Sq Ft1,849DeedBook 19128, Page 531Recorded8/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$211,785
DeedBook 11846, Page 221