Skip to content

45 Westport DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Date
May 10, 2011

Property Information

Block92.116
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,408
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
31%
Improvement Value:$212,100
69%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,113+2.3%
2024$8,911+3.8%
2023$8,583+0.5%
2022$8,543+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14900, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$245,025
DeedBook 11829, Page 1047