Skip to content

23 Westport DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004
Other Exempt

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Apr 28, 2014

Property Information

Block92.116
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,820
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
37%
Improvement Value:$158,900
63%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,863+1.7%
2019$6,750+2.1%
2018$6,612+3.3%
2017$6,403+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 15797, Page 1278Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$246,365
DeedBook 12240, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 2004