Skip to content

18 Warwick CtBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$279,302
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block92.117
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,873
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
36%
Improvement Value:$168,100
64%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+2.3%
2024$7,636+3.8%
2023$7,355+0.5%
2022$7,321+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$279,302
DeedBook 12211, Page 190