Skip to content

7 Rawley CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block92.117
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
36%
Improvement Value:$167,600
64%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,794+2.3%
2024$7,621+3.8%
2023$7,341+0.5%
2022$7,307+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 15932, Page 593Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$232,040
DeedBook 12037, Page 1383

Property Built

Built

Year Built: 2004