Skip to content

2 Rawley CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block92.117
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,996
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
35%
Improvement Value:$171,000
65%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+2.3%
2024$7,703+3.8%
2023$7,419+0.5%
2022$7,385+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 16808, Page 208Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 15474, Page 387

Property Sale

Sale
$327,645
DeedBook 13007, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 2004