Skip to content

25 Newport StBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block92.117
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,861
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$175,700
65%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+2.3%
2024$7,572+3.9%
2023$7,284-2.9%
2022$7,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,861DeedBook 17601, Page 1378Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$264,480
DeedBook 12254, Page 1929

Property Built

Built

Year Built: 2004