Skip to content

55 Newport StBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block92.117
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,802
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
36%
Improvement Value:$166,600
64%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,734+2.3%
2024$7,563+3.8%
2023$7,285+0.5%
2022$7,251+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,802DeedBook 19205, Page 114Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 14445, Page 1573

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$220,535
DeedBook 12069, Page 822