Skip to content

28 Newport StBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$273,515
Last Sale Date
Jun 9, 2004

Property Information

Block92.118
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,922
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
34%
Improvement Value:$178,600
66%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+2.3%
2024$7,930+3.8%
2023$7,638+0.5%
2022$7,603+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,515
DeedBook 12124, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 2004