Skip to content

34 Newport StBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block92.118
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,743
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
36%
Improvement Value:$165,600
64%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687+2.3%
2024$7,516+3.8%
2023$7,240+0.5%
2022$7,206+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,743DeedBook 17238, Page 826Recorded9/13/2018

Property Sale

Sale
$304,675
DeedBook 13169, Page 1099

Property Built

Built

Year Built: 2006