Skip to content

1 Hatteras WayBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block92.119
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,468
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
41%
Improvement Value:$136,800
59%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+2.3%
2024$6,695+3.8%
2023$6,449+0.5%
2022$6,419+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 16610, Page 45Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14100, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2004