Skip to content

30 Mayport LaBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$338,200
Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block92.119
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,528
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
30%
Improvement Value:$216,000
70%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+2.3%
2024$8,983+3.8%
2023$8,653+0.5%
2022$8,613+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$338,200
DeedBook 12552, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,910,000
DeedBook 10715, Page 547