Skip to content

4 South Point BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block92.119
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,552
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
31%
Improvement Value:$206,800
69%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,681+2.3%
2024$8,483+3.9%
2023$8,162+0.5%
2022$8,123+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 16157, Page 924Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$253,185
DeedBook 12052, Page 1609

Property Built

Built

Year Built: 2004